[Ukázky se psem] Jak jsem byla v televizi

aneb mé účinkování v pořadu Dobré ráno České televize, kde jsem byla pozvaná jako host v pondělí 30. 3. 2020 na téma „Jak zabavit psa během karantény“.

Zdroj: Česká televize

Jak to všechno začalo?

V březnu 2020 se začal šířit Covid-19, což kromě jiného pro pejskaře znamenalo omezené venkovní aktivity a pozastavená činnost cvičáků. Sedím, přemýšlím, jak to bude s tréninky dál a do toho mi zvoní telefon.

Volala mi dramaturgyně pořadu Dobré ráno z ČT s prosbou o pár ukázek, jak zabavit pejska v době karantény. No co vám mám povídat – byla jsem hodně překvapená! V šoku. Říkám jí, že bohužel se svým Merlinkem (to dobou za pár dní 13 let) už toho bohužel moc z důvodu jeho zdravotního stavu a seniorského věku nepředvedeme (ze vstupu budovy by do studia po svých ani nedošel).

Zbývala tedy jediná možnost – pejska si půjčit

Je to docela improvizace, předvádět cviky (hry) s cizím pejskem, kdy se jede „živě“ v přímém přenosu, se kterým to nemáte natrénované, ale šla jsem do toho s tím, že je to zvíře a buď to předvedeme nebo ne 🙂

Sami mi dáte za pravdu, že můžete mít něco natrénované nespočetkrát a když to chcete někomu ukázat, tak to najednou neklapne 🙂
Zavolala jsem kamarádce Zuzce Šindlerové z CHS Lab´s KaLay, která se svými fenkami navštěvuje mé tréninky loveckého výcviku již mnoho let. A volba padla na Beldu.

Bellinka je 4-letá labradorka. Úspěšná jak na poli pracovním, tak výstavním. Ale hlavně, díky její úžasné povaze ji štáb, studio, natáčení v přímém přenosu a spolupráce s jinou osobou, než její vlastní paničkou, vůbec nerozhodila. Naopak, atmosféru, hry (a papaní pamlsků 🙂 a pozornost štábu si nesmírně užívala!

Zdroj: Česká televize

Co jsme předváděli?

Pro televizní diváky jsem si připravila 4 hry – rychlé, nenáročné, snadno pochopitelné, aplikovatelné, s pozitivním dopadem na trénink a výchovu.

HRA I. – přivolání z přidržení

Je to má oblíbená hra na drive, na rychlé a nadšené přivolání. Tuto hru s oblibou používám ve školce štěňátek, na poslušnostních lekcích i v mém online kurzu Spolehlivé přivolání, ve kterém pejskařům pomáhám vybudovat spolehlivé přivolání během procházek, od rušení, lidí, psů, zvířat i při nahánění zvěře.

Na záznam z televize se můžete mrknout přímo ZDE ››

HRA II. – karabiny

Zvuk při cvaknutí karabiny – u mnohých psů znamená:

  • při připnutí vodítka – konec zábavy, konec svobody
  • při odepnutí vodítka – huráá rychle pryč

Tahle hra je rychlá, nezabere vám moc času, můžete ji hrát denně a pes bude mít zvuk karabiny, ať už při připnutí nebo odepnutí, spojený s příjemným zážitkem. Při připnutí jde zejména o to, aby neměl pocit, že mu skončilo něco příjemného a při odepnutí, aby nebyl hned pryč, ale měl důvod se vás držet.

Tuto hru najdete i v 21-denní online výzvy Na procházce bez tahání, kde kromě vyřešení problému tahání na vodítku pejskařům pomáhám i s chůzí u nohy (na vodítku i bez vodítka) a reakcemi při míjení ostatních psů.

Záznam z televize přímo ZDE ››

HRA III. – hlavolam

Psí hlavolamy jsou úžasné! Je to skvělá příležitost pro psy, jak relaxovat a jak se ze sebe shodit každodenní stres. Stimuluje všechny smysly – hlavně čich, což je pro psa nejpřirozenější činností a tou největší zábavou.
Mezi výhody patří uklidnění psa, překonání strachů a nedůvěry, zvýšení sebevědomí, zlepšení soustředění, sebekontroly, motivace a vztahu mezi vámi.

S Beldou jsem použila muffinovník a balónky. Pokud nemáte balónky, můžete použít např. formičky na muffiny, kelímky či jiné vhodné nezávadné předměty. Když není muffinovník, tak případnou alternativou může být krabička od vajíček nebo forma na led, ale muffinovník je ideální 🙂

Záznam z televize přímo ZDE ››

HRA IV. – je to tvoje volba

A na závěr trochu sebekontroly! Proč hrát tuhle hru? Aby nesežral všechno, co najde! Jasně, někteří pejskaři na psa zařvou „nesmíš“, „fuj“, „zůstaň“ či jiný (ZÁKAZOVÝ) POVEL, ale cílem této hry je přesný opak – pes si SÁM zvolí chování, které ho dovede k odměně – a proto se hra jmenuje „Je to tvoje volba“.
Principem hry je to, že pes se k pamlskům dostane pouze tehdy, dokáže-li se ovládnout a když se dobrovolně od pamlsků vzdálí.

  • Snaží se dostat do dlaně, oblizuje dlaň, štípe zubama, packou si pomáhá › nedostane
  • Je klidný, ovládne se, do dlaně se nedobývá a dokonce se vzdálí › dostane

Cvik je samozřejmě potřeba i generalizovat, začít dávat pamlsky na zem, odhazovat apod., ale základní variantu z televize najdete přímo ZDE ››

Co jsme dělali v pauzách mezi živými vstupy?

Bellinka odpočívala

nebo mi pomáhala odpovídat na dotazy diváků.

A na závěr?

Děkuji České televizi za pozvání, Žanetě za ušití parádní roušky, Merlinkovi za všechno, i když tam se mnou nemohl být, děkuji Zuzce za svěření Bellinky a hlavně Beldě – jsem ráda, že jsme to spolu zvládly a předvedly pejskařům, jak své chlupáče zabavit pomocí her s výchovným a tréninkovým přesahem.

Nic se předem nezkouší, prostě z maskérny jdete na plac a jede se ŽIVĚ, v přímém přenosu. Navíc nikdy nevíte, co zvíře udělá (tedy spíš neudělá) 🙂 Ale s Beldou jsme to zvládly a já snad někdy najdu odvahu kouknout se na celý záznam 🙂

Pokud chcete odkaz na 1 video, kde ty 4 vstupy půjdou rovnou po sobě, tak odkaz ZDE ››

Během živých přenosů nelze stihnout všechno říci (a ty nejlepší věty mě napadly při odchodu ze studia 🙂

Pokud toužíte po přesných postupech, návodech a instruktážních videí, tak ty jsem s pejskaři sdílela v mé FB skupině Trénujeme psy jinak, s láskou, odměnou a v souhře (menu FB skupiny → Lekce → Online výzva Hrajeme & trénujeme s Kristýnou).

Kristýna Šedá
Kristýna se spolupráci se psy aktivně věnuje přes 14 let. Absolventi jejich kurzů složili přes 500 zkoušek z výkonu! Pod rukama jí prošlo přes 1 500 psů, od štěňátek po České šampiony práce. 9 let organizovala zkoušky pro psy. Majitelům psů pomáhá, jak si rozumět se svým psem, jak svého psa trénovat a jak tvořit sehraný tým. Více o Kristýně najdete tady >>
Komentáře
  • Staňte se fanouškem a už vám nic neunikne
  • Sledujte videa z tréninků na YouTube