O mně v kostce

Kynologii a (spolu)práci se psy se aktivně věnuji přes 15 let. Absolventi mých kurzů složili přes 500 zkoušek z výkonu! Pod rukama mi prošlo přes 1 500 psů. Organizovala jsem 9 let zkoušky pro psy. Pejskařům pomáhám s tréninkem psů jak na trénincích v mé výcvikové škole, tak v online kurzech, které absolvovalo přes 7 000 pejskařů. Své zkušenosti předávám jednoduše a srozumitelně tak, aby mohl mít každý poslušného psa ♥ Miluji ten pocit, když to nešlo a najednou to pes umí!

Můj parťák Merlin

Psímu světu jsem zcela propadla už v dětském věku, ale cílená (spolu)práce se psem přišla až s mým parťákem Merlinem v roce 2007. Chtěla jsem mít jen poslušného a vychovaného psa, parťáka pro život. Začátky ale nebyly vůbec jednoduché…

S Merlinem jsem začala jezdit na tréninky již od jeho 3. měsíců. Doma se vše zdálo perfektní a já měla pocit, že vlastně nemáme co trénovat. Jenže - jen do chvíle, než jsme přijeli na trénink, mezi pejsky :-O Z mého “spolehlivého” psa se vyklubal raubíř, který jakoby to před ostatními lidmi a psy prostě nemohl předvést. Odvolat ho od psa byl nadlidský úkon. Jít k němu - nepomohlo, utíkat od něj - nepomohlo. Když přišlo na aportování, tak s aportem v mordě si to zvesela lítal kolem mě a já se mohla uběhat (od něj pryč), pískat, volat, tleskat, nic nepomáhalo 🙁

Z tohoto stavu jsem byla zoufalá. Na každý trénink jsem se těšila, ale jen do chvíle, než jsme přijeli na místo. A z mého jinak poslušného psa se vyklubal ďáblík. Nejednou se stalo, že jsem si i pobrečela, jak moc mě tato situace mrzela. Už jsem nevěděla, jak dál. Vyvrcholením všeho bylo, že můj tehdejší trenér T. Nováček mi řekl, že mám “anti-pracovního psa”. 

Tak a v tu chvíli nastal zlom. Rozhodla jsem se, že i když jsem se doteď tak moc snažila (a stejně mezi psy zatmění a stav "nevidím, neslyším"), půjdu na to jinak, po svém. Takhle to prostě nenechám.

Začala jsem na sobě pracovat a hledat jiné způsoby. Klasické cvičáky mě nikdy neoslovily, drezúra psa mi byla proti srsti. Učila jsem se od TOP zahraničních trenérů a intenzivně se vzdělávala. Byla jsem u mnoha trenérů, kteří mě inspirovali, ale od každého jsem si vzala kousek. Kousek své vlastní skládačky. Nic jsem nebrala jako dogma a rozvíjela svoji vlastní metodiku psího výcviku. 

A začali se dít věci...Složili jsme OVVR v I. ceně, následovaly Zkoušky vloh v I. ceně a v roce a půl jsem Merlina odvedla na dvou Podzimních zkouškách opět v I. cenách a stal se lovecky upotřebitelným psem... V další sezóně (2009) přišli krásné první úspěchy – v jeho pouhých 2 letech jsme ve zkratce složili:

 • několik Podzimních zkoušek a několik Zkoušek vodních prací s tituly CACT a Res. CACT,
 • Mezinárodní všestranné zkoušky přinášení retrieverů v I. ceně, jejímž absolvováním Merlin získal titul „U“ VŠESTRANNÝ PES,
 • Mezinárodní zkoušky přinášení retrieverů s tituly CACIT, CACT v I. ceně
 • Merlin se jako historicky první čokoládový labrador – pes stal čekatelem titulu MEZINÁRODNÍ ŠAMPION PRÁCE,
 • 3x WT třídy E, 3x WT třídy L, kdy naše nejlepší umístění sezóny bylo 2. místo ve třídě L a ve WT TOUR 2009 Merlin obsadil 6. místo,
 • dále se Merlin nominoval na Mezinárodní soutěž retrieverů 2010,
 • stal se čekatelem titulu ČESKÝ ŠAMPION PRÁCE,
 • získal titul PRACOVNÍ PES ROKU 2009,
 • získal titul nejlepší PES ROKU 2009.

V další sezóně (2010) jsme pokračovali v úspěšném pracovním tažení, myslela jsem si, že úspěšnější už být nemůžeme, ale opak byl pravdou:

 • z 10 složených zkoušek Merlin vyhrál 11 pracovních titulů Vítěz zkoušek, CACT, Res. CACT a všech 10 zkoušek absolvoval v I. ceně,
 • nejvíce si vážím titulů CACT z Národního Field Trialu (bažanti), titulu Res. CACT z Mezinárodního Field Trialu (kachny) a veleúspěšném víkendu LZ+ZVP ve Švábenicích, kdy se za víkend stal absolutním vítězem obou zkoušek s tituly CACT a navíc se stal Vítězem poháru starosty městyse Švábenice,
 • Merlinovi byl udělen titul ČESKÝ ŠAMPION PRÁCE,
 • Merlin získal titul PRACOVNÍ PES ROKU 2010,
 • Merlin získal titul nejlepší PES ROKU 2010,
 • a do toho všeho jsme ještě startovali na WT ve třídě L a v Třebíči skončili na bedně.

 

Tímto bych vás chtěla inspirovat, motivovat a podpořit, že i když to na začátku vypadá jakkoliv beznadějně, vše se může doslova ze dne na den obrátit. A tak to v psím tréninku bývá - je to proces.

Vlastní výcviková škola

S Merlinem jsme začali tak zářit, že jsme neušli pozornosti ostatních. Začalo to zcela nevinně, sem tam mě kamarádky a známí oslovili s prosbou o pomoc a já začala dělat zdarma malá výcviková setkání v Brně. Ten přizval toho, ten zas toho a já začala pejskařům radit, pomáhat a vést tréninky. Sbírala jsem zkušenosti, uplatňovala svoji metodiku (která se pár let vyvíjela) a zjistila jsem, že i když studuji VŠ manažersko-ekonomický obor, tak mým posláním je psí trénink.

Trénování lidí a psů jsem si tak zamilovala, že v roce 2010 jsem si založila vlastní výcvikovou školu v Brně, ve které dodnes pomáhám pejskařům a učím je, jak své psy trénovat, vychovávat a jak si rozumět se svým psem tak, aby tvořili sehraný tým.

Pod rukama mi prošlo přes 1 500 psů

Ve svých trénincích uplatňuji své bohaté zkušenosti z výchovy a výcviku psů. Díky lovecké kynologii jsem se naučila pracovat se psy důsledně, ale zároveň tak, aby je práce bavila; pracovat s jejich vrozenými vlastnostmi, ale zároveň krotit jejich "vášně"; dopřát jim smysluplnou práci, naučit je spolupráce s člověkem - tvořit sehraný TÝM a mít perfetkně zvládnutou poslušnost a ovladatelnost, bez toho by to prostě nešlo...

Pejskařům pomáhám s tréninkem psů jak na trénincích v Brně v mé výcvikové škole, tak v online kurzech, kterými prošlo již přes
6 000 pejskařů. Své zkušenosti předávám jednoduše a srozumitelně tak, aby mohl mít každý poslušného psa ♥ Miluji ten pocit, když to nešlo a najednou to pes umí!

Z tréninků v Brně pomáhám na:

Jsem autorkou online kurzů:

 

Úspěchy mých žáků

Psi, kteří se pravidelně zúčastňovali mých tréninků, složili od roku 2010 přes 500 zkoušek z výkonu a počet stále příbývá...

Žáci mé výcvikové školy:

 • vyhrávají na zkouškách pracovní tituly CACT, Res. CACT,
 • stávají se Vítězi zkoušek,
 • můžou se pyšnit tituly „U VŠESTRANNÝ PES“,
 • stávají se čekateli a držiteli titulu Český šampion práce,
 • umisťují se na předních příčkách v celoročních soutěžích Pes/fena roku a Nejlepší pracovní pes/fena roku!

Jsem na tyto výsledky opravdu pyšná a hrdá. Je nádherné ohlédnout se zpět, když jste ke mně přišli na první lekci s 3. měsíčním štěňátkem a kam jsme to spolu dotáhli. Děkuji všem za krásnou prezentaci mé výcvikové školy.

Není to jen o titulech a pohárech. Miluji hlavně ten pocit, když to nešlo a najednou to pes umí. Miluji, když se z neovladatelného psa stane poslušný a spolupracující parťák. Když z věčného útěkáře se stane pes, který si vás sám od sebe hlídá. Když z tahače na vodítku se stane pes, se kterým si kráčíte na prověšeném vodítku či bez vodítka. Přesně pro tohle jsem se vydala na misi psího trenéra.

Neustále na sobě pracuji

Jsem ráda, že jsem byla u samotných počátků Working Testů (WT) v ČR a měla tu možnost absolvovat mnoho tréninků se zahraniční špičkou, jako je Thano Keller, Wolfgang Harrer, manželé Koenigovi a Rita Kokény.

Z lásky k přírodě a lovecké kynologii jsem v roce 2013 složila myslivecké zkoušky s vyznamenáním. 

Jako správná vůdkyně se mohu pyšnit Vůdcovským odznakem, který mi byl slavnostně předán 16. 8. 2014 v Brně.

Dále jsem absolvovala týdenní kurz vodní záchranařiny v Chorvatsku, týdenní kurz záchranářského výcviku se zaměřením na sutinové a plošné vyhledávání a několik seminářů pozitivní motivace s Františkem Šustou. Inspiruji se trenéry jako je Susan GarrettTom Mitchell & Lauren Langman. 

Nezapomenutelným zážitkem pro mě byla jízda se psím spřežením v Jeseníkách, kdy jsem měla tu čest si smečku sama řídit. Jedním slovem úžasné!

V roce 2019 jsem absolvovala intenzivní 2-denní odborný seminář Psychické problémy psů.

A v neposlední řadě jsem 9 let organizovala ročně několik zkoušek pro psy. Organizace je velmi náročná, ale někdo to pro ty pesany dělat musí 🙂

Co mě dělá opravdu šťastnou?

Všechny ty diplomy, tituly a poháry jsou jen třešničkou na dortu.. Nejvíce mě těší když:

 • se s vámi můžu radovat z prvních úspěchů,
 • se ke mně lidé vrací už se svým 2. či 3. či 4. psem,
 • na mé tréninky jezdí majitelé psů ze všech koutů ČR, dokonce i ze Slovenska,
 • mě kontaktují lidé, kteří se o mě dozvěděli na základě referencí a doporučení jiných,
 • na mé tréninky majitelé hlásí ještě nenarozená štěňátka,
 • mi majitelé posílají e-maily, fotky, videa a mají radost, že už to pesan umí,
 • pomůžu lidem tak, že pro ně jejich psi nejsou starostí, ale radostí.

A proto i vám bych ráda nabídla pomocnou ruku na mých trénincích nebo v mých online kurzech, kde vám pomůžu v budování vašeho týmu člověk + pes. To je totiž to nejdůležitější!

Kristýna Šedá - Váš psí trenér

P.S. Připojte se ke komunitě pejskařů, kteří trénují jinak - s láskou, odměnou a v souhře! Těším se na vás uvnitř 😉