„Když jsme sami, tak přijde, ale od psa ho nepřivolám“ – je to i váš případ?

„Když jsme sami, tak přijde, ale od psa ho nepřivolám“ nebo „doma poslouchá, ale venku nevidí, neslyší“ – je to i váš případ?

Často mě s těmito větami majitelé psů kontaktují. Diví se, že i když trénují, tak to v praxi není spolehlivé. Někteří mají i vychozenou permanentku 10-ti lekcí na cvičáku a stejně je pes venku neposlouchá. Další mají pocit, že už vyzkoušeli všechno a stejně nic!

Přitom spolehlivé přivolání by měl ovládat každý pes. Pokud se mě někdo zeptá, jaký povel považuji za ten nejdůležitější má odpověď zní: „Jednoznačně přivolání!“

Přivolání může psovi zachránit život a díky spolehlivému přivolání můžeme pejskovi dopřát tak potřebnou volnost.

Představte si, jaké by to bylo, nemít psa na vodítku, dovolit si ho pustit na volno, dopřát mu zábavu, čmuchání, hru se psím kamarádem, mít volné ruce a umět ho přivolat tak, aby k vám nadšeně přiběhl..

Koukněte na video, které jsem na své socializačně-tréninkové procházce nedávno natočila. Je to radost, když můžete psa nechat volně pobíhat, hrát si s ostatmími psy a spolehlivě ho přivolat. Přála bych tento pocit každému pejskařovi, je to k nezaplacení!

Začněte znovu a pořádně. Nikdy není pozdě.

Díky tomu, že pes žije tady a teď, nikdy není pozdě začít s nácvikem přivolání i u dospělého psa. Stačí, aby majitel změnil pár věcí v komunikaci se svým psem a využil pár fíglů při nácviku přivolání a světe div se, zázraky se začnou dít a původně „hluchý“ pes běží s nadšením po každém přivolání ke svému pánečkovi.

Majitelé štěňátek můžou jásat.  Štěňátka mají úžasnou vlastnost přirozeného následování a rozvíjení této vlastnosti se vám do budoucna vyplatí.

Zatěžkávací zkouškou většiny pejskařů je pak období psa ve věku od 6. měsíců..Pejsek se od vás začíná vzdalovat, více se zajímá o své okolí a můžete nabýt dojmu, že váš pes „ochluchl“ a občas je ve stavu „nevidím, neslyším“..V tomto období pravidelně trénujte, vytrvejte a buďte maximálně důslední.

Důslednost je základ

Už jste se někdy zamysleli nad tím, jak moc jste důslední a jak trváte na tom, aby po povelu „ke mně“ k vám pes přišel? Nechali jste to někdy být a mávli jste nad tím rukou? Nebo jste se vymlouvali a hledali důvody, proč nepřišel?

Aby jste měli spolehlivé přivolání, musíte VŽDY trvat na tom, aby byl povel splněný.

Opakujete povel „ke mně“ třeba 3x nebo 4x?

Pokud ano, tak už to prosím nedělejte 🙂 Povely znovu neopakujeme, každý povel řekneme 1x, to stačí! Nebo snad chcete svého psa učit, že přijít na přivolání může až po 4. povelu?

Důsledný neznamená být zlý. Důslednost je o tom, že povel, který řeknete bude splněný. Zkrátka na tom trváte. Nehledáte výmluvy, ale zároveň umíte vyhodnotit:

  • zda je pes motivovaný,
  • vzdálenost mezi vámi a psem,
  • v jakém prostředí trénujete,
  • zda jste mu povel vysvětlili,
  • zda je adekvátní míra rušení dle toho, v jaké tréninkové fázi se váš pes právě nachází.

Buďte úspěšní

V začátcích tréninku se neúspěchu vyhýbejte obloukem. Představte si váhu, ty úspěšná přivolání musí zcela převažovat nad neúspěšnými „pokusy“ o přivolání. Čím více budete psa přivolávat bez výsledku, tím více bude přivolání ztrácet na významu. I takhle vzniká nespolehlivé přivolání.

Pravidelnost jako jeden klíč z úspěchu

Jako každý jiný cvik, i přivolání je potřeba trénovat. Pokud si myslíte, že trénujete přivolání až v situaci, kdy potřebujete, aby přišel, jste na omylu. Nácviku přivolání je potřeba se věnovat. A to pravidelně, zejména v začátcích. Pak už jen přejít do „udržovací fáze“.

Co mě se osvědčilo je tréninkový plán. Je jen na vaší fantazii a možnostech, kde si tréninkový plán vytvoříte, zda ve Wordu, Excelu nebo v deníčku. Chápu, že v dnešní době všichni spěchají, ale využijte čas strávený na procházce s vaším psím přítelem. Nekoukejte do mobilu, nepřehrávejte si v hlavě, co ještě musíte udělat. Věnujte se svému pejskovi a udělejte něco pro váš vztah. I přivolání je vizitkou, jak to mezi vámi klape 🙂

1.) Zvolte si, které dny budete přivolávat (doporučuji alespoň 5 dní v týdnu)

2.) Zvolte si během kolika vycházek v rámci dne budete přivolávat (doporučuji alespoň 2x denně během ranní a odpolední vycházky)

3.) Zvolte si počet opakování během tréninku na vycházce (vy znáte svého psa nejlépe, určete takový počet opakování, aby jste trénink ukončili v tom nejlepším)

Do plánu si můžete přidat i poznámky a hodnocení, tím získáte zpětnou vazbu pro váš další vývoj výcviku. Díky plánu bude mít váš trénink jasný směr k cíli – spolehlivému přivolání. Ještě poslední bod 4.) Tréninkový plán dodržet a nelajdačit 🙂

Rada nad zlato

Pokud jste ve výcviku a výchově svého psa začátečník, trošku (a nebo hodně) v tom tápete, nevíte, jak svého psa trénovat, neváhejte a najděte si svého trenéra. Nemusíte si vůbec sami uvědomit, co všechno děláte špatně! Trenér je tu od toho, aby vám poradil jak na to, aby vás vedl, motivoval a rychleji dovedl ke spolehlivému přivolání.

PŘÍRUČKA ZDARMA: 5 nejčastějších chyb v přivolání psa

Po více jak 10-ti letech spolupráce se psy a jejich pánečky jsem vypozorovala stále opakující se chyby při nácviku přivolání.

Řekla jsem si a dost a vytvořila pro vás příručku, kterou si ode mě můžete stáhnout zcela zdarma!

Je věnována všem pánečkům, kteří si chtějí uvědomit, v čem dělají chyby při nácviku přivolání a zároveň je věnována všem psům, kteří touží po více volnosti, motivaci a pochopení.

5 NEJČASTĚJŠÍCH CHYB V PŘIVOLÁNÍ PSA

Které to jsou a jak se jich vyvarovat? Už je nedělejte a mějte spolehlivé přivolání!

Kristýna Šedá
Kristýna se spolupráci se psy aktivně věnuje přes 13 let. Absolventi jejich kurzů složili přes 500 zkoušek z výkonu! Pod rukama jí prošlo přes 1 000 psů, od štěňátek po České šampiony práce. 9 let organizovala zkoušky pro psy. Majitelům psů pomáhá, jak si rozumět se svým psem, jak svého psa trénovat a vychovávat a jak být sehraný tým. Více o Kristýně najdete tady >>
Komentáře
  • Stáhněte si příručku zdarma kliknutím na obrázek
  • Staňte se fanouškem a už vám nic neunikne
  • Sledujte videa z tréninků na YouTube
  • Lovecký výcvik & příprava na OVVR na Facebooku