Už jste se někdy zamysleli, jak při výcviku svého psa vypadáte? Jde o 3 klíčové věci v komunikaci s vaším psem. Myslíte na ně? Nemám teď ani tak na mysli, co máte na sobě nebo zda čtenářky tohoto článku zvolily vhodný make up 🙂
Majitelé psů si často neuvědomují, co všechno dělají špatně v komunikaci se svým psem.
1.) Méně je někdy více
Uvědomujete si svůj proud slov během výcviku? Nedávno jsem jednu slečnu na vstupní lekci požádala, aby mě ukázala jejich chůzi u nohy. A spustil se koncert všemožných slov 🙂
Pocem, k noze, pojď, pomalu.. a tak furt dokola 🙂
Nestačilo by říci 1x „k noze“? Co myslíte? Mějte na paměti, že komunikace by měla být pro psa jasná a stručná.
2.) Řeč těla nepodceňujte
Při tréninku myslete i na řeč vašeho těla. Vnímejte a uvědomujte si každý svůj pohyb. Jednejte klidně a sebevědomě bez zbrklých pohybů, bez zbytečných gest. Své neverbální povely dodržujte se stejnou důsledností, jako ty verbální.
3.) Vaše nálada
Trénujte v dobré náladě 🙂 Pokud se necítíte dobře nebo pokud vás něco naštvalo, tak se do tréninku nenuťte. Neužijete si ho ani vy, ani váš pes. Během tréninku je důležitá skvělá a motivační atmosféra, především trénink musí být zábavou pro vás oba.
Jděte na zahradu nebo na procházku a projděte si s pesanem pár základních povelů, např. přivolání, sedni a chůzi u nohy. A poproste někoho, ať vás během výcviku natočí na mobil!
Pokud pomocníka nemáte, vhodně umístěte mobil a natočte se, ať jste pěkně vidět a hlavně slyšet.
Já sama si v roce 2010 pořídila kameru a žádala, ať mě během tréninku s Merlinem natáčí. Dalo mi to obrovskou zpětnou vazbu. Viděla jsem se – jak působím, jak mluvím, kolik toho namluvím, jak na mé pohyby Merlin reaguje..
Nechte se tedy během vašeho domácího tréninku natočit, mrkněte na to a položte si následující otázky:
1.) Jak při výcviku vypadám? Působím vyrovnaně a sebevědomě? Jsem shrbená? Stojím rovně? Nakláním se k psovi? Jde ze mě strach nebo vypadám nejistě?
2.) Jaký je můj hlas? Je rozhodný nebo spíše nejistý? Mám v hlase obavy či dokonce strach nebo naštvanost? Jak reaguje pes na můj hlas? Je pro něj dosti zajímavý?
3.) Co všechno psovi během výcviku říkám? Jsou všechna ta slova důležitá? Co konkrétně jednotlivá slova znamenají? Ví pes, co znamenají? Reaguje na ně?
Nestačí si pouze přečíst tento článek, ale jít a udělat to 🙂 Na video z tréninku se podívejte a projděte si mé výše uvedené otázky. Věřím, že vás nasměrují správným směrem. A o to mi právě jde – zlepšit komunikaci mezi vámi.
Natáčení tréninků je perfektní zpětná vazba, své o tom ví absolventi mých online kurzů, když mi posílají videa z jejich tréninků na rozbor. Kolikrát si sami uvědomí, kde mohli zareagovat lépe a stávají se sami sobě psím trenérem. Naštěstí mě žádná chybka neunikne a na každé video dávám individuální zpětnou vazbu, abych pejskařům co nejvíce pomohla k poslušnému psovi ♥